Przekaż 1%
05.12.2020 Ostatnie wydarzenia

Weronika Odziomek w audycji Radia RDN z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych

O tym, że choć naznaczone chorobą, życie osoby z niepełnosprawnością może być piękne i zupełnie normalne przekonywała w Pulsie Regionu Weronika Odziomek z Limanowej.

Zdiagnozowano u niej rdzeniowy zanik mięśni i od najmłodszych lat porusza się wózku. Mimo to skończyła studia i pracuje w limanowskim szpitalu jako psycholog.

– Na początku pacjenci pytali mnie, na której sali leżę, czyli utożsamiali mnie z innym pacjentem. Jest też tak, że często dodają „pani wie jak to jest, pani nie trzeba tłumaczyć”. Jest też druga strona. Jestem osobą uśmiechniętą i pogodną i zawsze z taką energią staram się przychodzić do moich pacjentów. Widzę, że im jest czasem przez to głupio narzekać. Widzą, że sobie radzę, normalnie żyje i staram się być uśmiechnięta. Czasem tak niepewnie się czują.

W Polsce życie osób niepełnosprawnych jest trudne – mówiła w programie RDN. Osobą niepełnosprawną jest także siostra Weroniki. Aby móc mieć dostęp do sprzętu i rehabilitacji mają utworzone specjalne subkonto. To pozwala im na w miarę spokojne życie. Choć łatwo nie jest.

– Ja nie mogę narzekać, ale mam kontakt ze środowiskiem osób niepełnosprawnych i wiem, że poziom życia niektórych jest – nie chce użyć słowa tragiczny, ale z pewnością trudny. Te środki, które są przekazywane przez państwo są niewystarczające. Ta pomoc powinna być dostosowana do konkretnej osoby.

Jak dodaje, zmiana powinna zacząć się od słuchania rodziców i osób niepełnosprawnych.

Od ponad 20 lat w diecezji tarnowskiej działa Katolickie Stowarzyszenie Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych Ruchowo „Cyrenejczyk”. Weronika i jej siostra są aktywnymi wolontariuszkami organizacji. Jak czytamy na ich stronie, ideą powstania było propagowanie integracji osób niepełnosprawnych ze środowiskiem osób sprawnych – stworzenie wspólnoty młodych ludzi, którzy poprzez zaangażowanie w prace Stowarzyszenia będą mogli pomagać, wspierać i być przyjaciółmi osób niepełnosprawnych ruchowo. 

Dzień Osób Niepełnosprawnych ustanowił ONZ w 1992 roku.

Cała rozmowa w programie Puls Regionu radia RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz