Przekaż 1%
16.10.2011 Spotkania okręgowe

Wycieczka Kraków 2011

Wycieczka do Krakowa

Wyci

eczkę rozpoczynamy Mszą św. u stóp Wawelu, w klasztorze Ojców Bernardynów. Klasztor ten powstał w XV w. Z dawnych czasów zachowała się jedynie rzeźba „św. Anny Samotrzeć”, wykonana przez nieznanego artystę, w warsztacie Wita Stwosza. Po zakończeniu Mszy św. przechodzimy na Wawel, gdzie spotykamy się z przewodnikiem i zwiedzamy kryptę Józefa Piłsudskiego oraz grób Pary Prezydenckiej. Udajemy się następnie do Katedry na Wawelu. Miejsce to zajmuje wyjątkową pozycję w dziejach Polski i w świadomości narodu. Od wieków jest ono miejscem kultu św. Stanisława, a Grób tego męczennika jest Ołtarzem Ojczyzny. Modlili się tu i przybywali najwięksi tego świata. W Ołtarzu, a dokładniej w rzeźbie księgi, znajdują się relikwie naszego Bł. Ojca Św. tj. kropla krwi. Następnie idziemy zwiedzać komnaty królewskie. Największym skarbem są niewątpliwie arrasy, piękne kasetony, obrazy, które pozostałe na zamku ograbionym przez wieki.

Czytaj więcej

Zobacz galerię

Po zwiedzeniu udajemy się na obiad. Posileni, trasą królewską, idziemy dalej. Podchodzimy pod słynne Okno Papieskie. Wchodzimy na dziedziniec rezydencji biskupów. Następnie udajemy się do kościoła – Bazyliki Ojców Franciszkanów. Przepiękny kościół z początku XIII w. wiele razy ograbiony i spalony, jednak zawsze udało się go odbudować. Znajdują się tu przepiękne polichromie St. Wyspiańskiego. Tu wielokrotnie modlił się kardynał Karol Wojtyła, również później, już jako nasz Papież.

Przyszedł czas na Bazylikę Mariacką. Murowany kościół, w stylu romańskim, wybudowany w latach 1221-1222. Z romańskiej budowli, zniszczonej wkrótce po wzniesieniu podczas najazdów tatarskich, do naszych czasów zachowały się pod ziemią jedynie fragmenty fundamentów oraz bazy kolumn międzynawowych. Pod koniec XIII wieku rozpoczęły się prace przy budowie gotyckiej świątyni, zniszczonej wcześniej przez najeźdźców tatarskich. I tak wiele razy zburzony i odbudowywany przetrwał do naszych czasów, jeszcze bardziej okazały. Przepiękny ołtarz Wita Stwosza – rzeźbiony w drzewie lipowym – jest największym naszym skarbem narodowym.

Krótka przerwa na kawę i spacer po Sukiennicach – już we własnym zakresie.

Z Rynku przechodzimy do Teatru Słowackiego. O godz. 19.00 rozpoczął się spektakl muzyczny „Ziemia Obiecana”, na podstawie powieści Wł. Reymonta. Spektakl, który opowiada o marzeniach i wysiłku młodych ludzi, pragnących zrobić szybką karierę. O ludziach, którzy zderzają się z brutalnymi regułami gry gospodarki wczesnokapitalistycznej. Sztuka wspaniała i wykonanie również.

Dziękuję wszystkim za wspólnie spędzony czas i wspaniałą atmosferę.

Nadmienić należy, że wycieczka dofinansowana była ze środków PCPR, za co serdecznie dziękujemy!

/Ala/